E e glad i rumpetrolla

En søndag for noen uker siden (da det faktisk var FINT vær, og noe som liknet på vår, i motsetning til nå, da jeg pakket opp igjen strømebuksene til ungene for at de skulle greie å holde varmen en hel barnehagedag) ………….ja, så syklet jeg en tur med ungene. (Å ja, Sara har lært å sykle uten støttehjul. Helt av seg selv. En dag ville hun bare ta dem av, også syklet hun av gårde. Jeg blogger åpenbart for lite når slike sensasjoner ikke når ut til publikum idet de skjer. Ok, moving on) Vi syklet i alle fall.

Litt inne i skogen, fant vi en sølepytt, der en mentalt tilbakestående frosk hadde valgt å legge fra seg eggene sine. Ganske idiotisk. SÅ mye regner det tross alt ikke her, at en sølepytt av dette kaliberet ikke vil tørke inn en gang eller ti før eggene klekkes. Så vi tok dem med hjem. I et glass, som jeg tilfeldigvis hadde i ranselen. Med skrulokk. Ikke at vi LETTE etter rumpetroll. Vi er jo ikke dyreplagere heller. Så mange ganger som jeg prøvde å dyrke frosk på syltetøyglass i min barndom. Jeg vet jo at de bare dør. I alle fall på syltetøyglass. Tilfeldigvis har vi akkurat nå et tomt akvarium tilgjengelig.

Hjemme fylte vi opp akvariet med bare litt vann. Og bark, og litt sand. Og en plante av plast, noe rekved, samt en liten blåhval av keramikk, som min mor en gang syns jeg trengte. Den ser ut som en stein når man vender ansiktet dens bort fra synsfeltet. Det ble veldig fint, og veldig rumpetrollvennlig. Tror jeg. Så ventet vi. Blåhvalen ligger forresten inne under planten. Ser du den?

Det ble ganske kaldt i været. Jeg leste på nettet at froskeegg vokser fortere dersom man tar dem inn i huset. Det gjorde jeg ikke. Vi jublet imidlertid, ungene og jeg (Ivar jublet ikke sånn veldig) da de svarte prikkene inni eggene ble avlange. “Nå klekker de snart!”

Så ble vannet ganske grumsete. Det luktet mildt sagt for jævlig oppi den lille mikrosfæren under glasslokket. Det var litt vanskelig å si om eggene utviklet seg, eller råtnet. Jeg forberedte ungene på at det kanskje ikke ble noen frosker. Viktor meddelte de voksne i barnehagen, med alvorstynget mine, at rumpetrollene våre var døde.

Men så en dag, etter at vi kom hjem fra Tromsø, var det rumpetroll likevel, innimellom all driten som hadde grodd fram nedi akvariet. Først trodde jeg det var snakk om kun få overlevende. Det viste seg at det var en hel del. Minst 50, eller kanskje 1000, mente Sara.

De vosker ikke så fort, mye fordi ansvarshavende for vær heromkring tydeligvis har glemt å bla om kalenderen sin siden oktober i fjor. Men NÅ. Nå er de så store at jeg mistenker at de kanskje faktisk vil bli til frosk. Eller mest sannsynlig padder. (Bufo bufo, norpadde – som det kryr av rundtomkring her) De har fortsatt hale, men hodene…….eller kroppene, eller hva det nå er, har blitt smellfeite, større enn en lillefingernegl. I går kjøpte jeg fiskemat, for jeg ser de har fått en liten munn. Og øyne. De er ganske søte! Tidligere i kveld renset vi akvariet litt igjen. Det har vært litt frafall i rekkene, tror jeg, uten at jeg ser noen lik flytende rundt. Men de er fortsatt mange. Vi gav dem fiskemat, og jeg håper de liker det.

Ungene syns dette er så gøy, de er helt ville hver gang vi letter på lokket til rumpetrollene. Jeg syns også det er gøy, jeg må jo bare innrømme det! :) Viktor kom med en aldri så liten kjærlighetserklæring. “E’ e’ gla’ i rumpetrolla!”

Så husket jeg at jeg har lest et sted at amfibier husker hvor de er født, og vender tilbake hvert år. Tror ikke jeg anlegger hagedam med det første………….. ;)

 

Share on Facebook

16 thoughts on “E e glad i rumpetrolla

  1. Ikke for å ødelegge gleden men…… det er forbudt å ta ville dyr i fangenskap i Norge, dette gjelder også amfibier…selv om den mentalt tilbakestående frosken hadde valgt å legge fra seg eggene sine i en liten sølepytt, pytt sann :-)
    Men sånn bortsett fra det.. så får du huske på å bytte vann flere ganger i uka, ikke bruk vann fra springen og disse dyre må få levende mat, eller tørka/frosne mygglarver fra dyrebutikken….
    :-D
    P.s du er sløv ass som ikke blogget om Saras fremskritt på sykkel med det samme!

    • JA også må du avlive froskene, om noen vokser opp, og ikke sette de ut igjen, for det er nemlig også forbudt….

      • Haha, jeg oppdaget dette på nettet, da jeg satte meg ned for å lese om hvor lang tid det tok før de faktisk ble til frosk! (Umulig å finne ut, btw). Men det er et lite smutthull for undervisningsøyemed, så jeg har involvert barnehagen i prosessen, de får daglige oppdateringer om framskrittene og krapylenes velferd! :D

  2. Ikke hør på den forrige kommentaren her! Du kan ikke DREPE froskene! Hvis de blir frosk, så sett dem for all del ut. I nattens mulm og mørke i svarte klær og kamuflasjesminke om så er.
    Men så moro, med rumpetroll. De er jo litt søte.

    Og du må da huske å skrive om slike veldig viktige begivenheter som sykling uten støttehjul, det er jo så artig når de plutselig bare får til slike ting!

    • Her blir det ingen froskemord! :) Jeg gleder meg til de BLIR frosker, såvidt jeg kan forstå må de jo være ørsmå sånn helt med det samme. Jeg har aldri sett en – eh – nyfødt? Nybeinet? – frosk før. Jeg fant en veldig liten i skogen en gang, men selv den må være større enn rumpetroll med bein.

      Ungene syns dette er helt utrolig spennende, og det er så gøy å vise dem slike ting! :) Og ja, det er veldig gøy at Sara har lært å sykle. Hun elsker sykkelen sin, og er veldig stolt av at hun nå KAN! :)

  3. Så utrolig pedagogisk da Mariann :-) Blir litt imponert av sånt jeg! Jeg/vi har forsåvidt hatt med oss ungene mye ut i naturen, men noe rompetrolldyrking ble det aldri! De hadde helt sikker synes det hadde vært moro! Men mora dems har liksom ikke helt sansen for sånne dyr…. heller! Håper for din skyld at det med at de vender tilbake til fødestedet ikke stemmer….. :-O

    • Haha, det er noe jeg har hørt en gang i tiden, og jeg måtte sjekke det. Det stemmer visstnok, de foretrekker å legge egg der de selv ble født. Det er jo heller utaktisk for denne gjengen da, all den tid det var en sølepytt. Jeg har lurt på om padder og frosk spiser FLÅTT i gresset, i så fall skal de mer enn gjerne få bo i hagen vår til evig tid! Vi tok første flått på katta her i går! :(

  4. Åååååå – for et SUPERsøtt innlegg!!!!!! Kan ikke si så mye mer! (…utenom at de sovna i oktober disse værgudene, her også!)

    • Helt fortvilende dette været, i dag måtte jeg til med utedress til ungene – 1. juni, altså! :( HVORBLIRDETAVSOMMERN!?!? Takk, glad det er flere enn meg som ser sjarmen med små rumpetroll! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>